Регистрите на домейни от първо ниво (“TLD”), които позволяват на регистраторите да продават големи обеми домейни на професионални спамъри и оператори на зловреден софтуер, по същество подпомагат и подтикват явлението “злоупотреба в интернет”. Някои регистратори и препродавачи съзнателно продават големи обеми домейни на тези участници с цел печалба, а много регистри не правят достатъчно, за да спрат или ограничат това безкрайно предлагане на домейни.
Даден TLD може да бъде “лош” по два начина. От една страна, съотношението между лошите и добрите домейни може да е по-високо от средното, което показва, че регистърът би могъл да се справи по-добре с прилагането на политиките и избягването на злоупотреби. От друга страна, някои TLD с висок дял на лошите домейни могат да бъдат доста малки и общият им брой лоши домейни да бъде сравнително ограничен по отношение на други, по-големи TLD. Общата им “заспаменост” за интернет е ограничена от малкия им общ размер.
При определянето на индекса за “спам” се взимат предвид два фактора, където
Db е броят на откритите лоши домейни
Dt е броят на наблюдаваните активни домейни
Можете да си представите това число като частта на лошите домейни, претеглена с размера на TLD, или като степента на проблема, претеглена с ефективността на политиките за борба със злоупотребите.
TLD, изброени на графиката по-долу, предоставят на спамърите и другите злонамерени лица услуга, от която се нуждаят, за да оцелеят. Много от домейни от най-високо ниво успяват като цяло да държат злоупотребяващите извън своите системи и работят за поддържане на положителна репутация. Този успех показва, че тези десет най-лоши могат, ако се опитат, да “запазят чистотата”, като отблъснат спамърите и другите злоупотребители.
Топ 10 на най-спамните домейн зони
Топ 10 по държави
Целият списък
От тук може да изтеглите целия списък.
Ще се радваме да споделите статията, ако ви е харесала 🙂
Оценете ни
Your page rank: